Zpět na rozcestník

Rudá věž smrti

Lokalita

Dolní Žďár 103, Ostrov

Zobrazit na mapě
Termíny prohlídek

červenec - srpen,
so 10:00, 13:00, 15:00, ne 10:00, 13:00 po rezervaci aspoň 3 dny předem na e-mail vezsmrti@seznam.cz

Délka prohlídky

60 Min

Maximální počet osob

30

Popis místa

Národní kulturní památka Rudá věž smrti je unikátním pozůstatkem studené války i památkou zapsanou na seznam kulturního dědictví UNESCO. V 50. letech 20. století zde byla zpracovávána uranová ruda pro sovětský jaderný program. V těsném sousedství stála hned tři vězeňská zařízení, kterými prošlo i mnoho politických vězňů československého komunistického režimu. Později se areál věže stal součástí podniku Škoda Ostrov a roku 2008 jej darem získala Konfederace politických vězňů ČR.

Součástí prohlídky je možnost navštívit expozici části výstavy muzea III. odboje. K vidění vedle historických dokumentů jsou i výrobky vězňů nebo originální dobové oblečení vězňů. 

Více informací o prohlídkové trase

Vyberte termín

Červenec 2024

Na tento měsíc nejsou v plánu žádné prohlídky

Termín prohlídky
Čas prohlídky

Na tento den nejsou v plánu žádné prohlídky

Informace o prohlídkové trase

Po druhé světové válce bylo Jáchymovsko jediným ihned dostupným zdrojem uranu pro sovětský jaderný program. V regionu v průběhu několika let vznikla rozsáhlá soustava pracovních táborů fungujících nejprve pod sovětskou a později československou správou. V nich pracovali nejprve němečtí váleční zajatci, později českoslovenští retribuční, kriminální a političtí vězni. Celý region se stal na řadu let uzavřenou oblastí, střeženou bezpečnostními složkami. V lokalitě Ostrov-Dolní Žďár byly v letech 1949–1951 zřízeny pracovní tábory Vykmanov I a Vykmanov II a roku 1953 ještě věznice Vykmanov JaV.
Z důvodů utajení jim byla přidělena krycí jména „C“, „L“, a „H“.

Platba online nebo na pokladně v místě prohlídky

Sleva 10 % při nákupu vstupenek na více míst současně (neplatí pro Důl Mauritius)

Snížené vstupné pro děti, studenty, ZTP, seniory a skupiny

Navštivte také

Členové Montanregionu v Česku